Doradztwo środowiskowe to pomoc w stałej obsłudze administracyjnej, którą zyskuje się od specjalistów od ochrony środowiska. Mają oni za zadanie wspierać firmy w realizowaniu obowiązków narzuconych prawnie przez przepisy dotyczące ekologii i obowiązujących zarówno w Polsce, jak i w całej Unii Europejskiej. Taka usługa obejmuje prowadzenie dokumentacji, pomoc w kontroli przestrzegania przepisów, wsparcie w podejmowaniu decyzji i wiele innych. Sprawdźmy, jakie korzyści płyną z doradztwa środowiskowego dla firm.
3 największe korzyści wynikające z konsultingu środowiskowego
Wszystkie usługi są dostosowane do indywidualnych potrzeb instytucji i – co najważniejsze – działania te mają charakter długofalowego wsparcia. Doradcy pozostają w ciągłym kontakcie z firmą, trwają przy niej na każdym etapie realizowania procedur administracyjnych, co daje zakładom poczucie bezpieczeństwa. Poniżej przedstawione są trzy największe korzyści wynikające z korzystania z doradztwa środowiskowego.
Doradztwo i pomoc administracyjna
Ten, kto chociaż raz wypełniał rozbudowane i skomplikowane formularze czy inne dokumenty, wie, że nie należy to do najprzyjemniejszych czynności. Jest to mozolna praca, w której trzeba być bardzo skrupulatnym, ponieważ łatwo tam popełnić błąd. Konsultanci pomogą w pracach administracyjnych, które dotyczą spraw związanych z ochroną środowiska, np. sporządzą wnioski, rejestr wymagań prawnych, ocenę ryzyka chemicznego i biologicznego oraz przygotują pozostałe istotne dokumenty powiązane z tą dziedziną. Oprócz tego doradcy środowiskowi służą wsparciem w każdym problemie, zwłaszcza jeśli w grę wchodzą projekty inwestycyjne lub te realizowane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Specjaliści odpowiedzą także na wszystkie nurtujące pytania klienta, posługując się źródłami branżowymi.
Sporządzanie audytów i sprawozdań
Ten typ usług przewiduje sporządzanie różnego rodzaju dokumentów m.in:
- tworzenie sprawozdań o osiągniętych poziomach odzysku;
- naliczanie opłat produktowych;
- przeprowadzanie audytów o miejscach magazynowania odpadów i odbiorcach odpadów;
- organizowanie kontroli w celu ustalenia roli zakładów;
- ustalenie zakresu obowiązków w transporcie towarów niebezpiecznych.
Doradcy przygotują również inne rodzaje dokumentacji potrzebne przy opracowywaniu przeglądów środowiskowych.
Reprezentowanie firmy
Istotne jest także to, że firma, która decyduje się na korzystanie z usług doradztwa środowiskowego, nie powinna martwić się o to, że będzie musiała reprezentować swoją działalność przed organami prawa czy innymi instytucjami. Konsultanci wyjaśnią wszystkie zawiłości prawne, by nikt z zarządu nie miał wątpliwości dotyczących rozumienia ustaw, a gdy zajdzie taka konieczność – będą również pośredniczyć w rozmowach z urzędami.
Po co firmie doradztwo środowiskowe?
Każda firma ma mnóstwo spraw biznesowych, które bardzo absorbują jej pracowników. Jeśli nie ma stanowiska odpowiedzialnego za ochronę środowiska, to trudno będzie spełnić wszystkie obowiązki wynikające z narzuconego prawa. Z pomocą może przyjść konsultant, który specjalizuje się w tej wąskiej dziedzinie i udzieli fachowego wsparcia. Doradztwo środowiskowe to usługa, na którą rośnie zapotrzebowanie, ponieważ prawo w tej kwestii ciągle jest modyfikowane i osoby bez doświadczenia czy wiedzy mają problem, by nadążyć za zmianami. Warto zatem w takich sprawach poprosić o pomoc doświadczonych specjalistów.