Styl glamour powstał w latach 30. XX wieku, a wykreowały go amerykańskie gwiazdy filmowe, otaczając się zbytkiem i elegancją w charakterystyczny dla tamtych czasów nonszalancki sposób. Ich pełne przepychu salony szybko stały się wyznacznikiem stylu, który do dziś zachwyca.
Jak umeblować salon glamour? Klasycznie i nowocześnie, elegancko i naturalnie, bogato i przytulnie, intymnie i olśniewająco. Tak, bo styl glamour to gra przeciwieństw.
Ekskluzywne meble
Urządzając salon, warto przyjąć zasadę, że efekt uzyskany jednym elementem, należy równoważyć innym. Jak to osiągnąć? Łącz style: do obitej miękkim materiałem sofy z licznymi poduszkami lub szezlongu w stylu barokowym, dobierz minimalistyczny stół o szklanym blacie i metalowych nogach. Innym rozwiązaniem są ciężkie meble ozdobione metalicznie błyszczącymi elementami.
Jeżeli w salonie mają być fotele, to najlepiej o efektownym oparciu i, ewentualnie, metalowych dodatkach. Choć nie jest to obowiązkowe, to w salonie powinno znaleźć się też miejsce na lustrzaną konsolę lub stolik kawowy w stylu secesyjnym.
Salon glamour a dodatki
Wnętrza zyskują duszę dzięki dodatkom. W przypadku glamour nie musi być ich wiele, ale z pewnością powinny być przemyślane, bo nadmiar ozdób nie współgra z duchem elegancji, który jest wyznacznikiem glamour.
Jeśli chcesz wzmocnić wrażenie bogactwa i luksusu, zawieś kryształowy żyrandol, rodzinne zdjęcia opraw w błyszczące ramki i dodaj kilka luster, które będą odbijały światło. Dobrym rozwiązaniem jest też ozdoba, która nieco zahaczy o kicz – bogactwo łączy się przecież z pewną dozą ekscentryczności.
Glamour może mieć kilka obliczy, więc jeśli wolisz nadać mu więcej przytulności, przemyśl powieszenie ciężkich zasłon, położenie dywanu z długiego włosia i rozłożenie na sofie miękkich poduszek. Nie bój się też kwiatów, ciętych albo w doniczkach.
Najwyższa jakość
Wszystkie meble i dodatki powinny być solidnie wykonane, najlepiej z ekskluzywnych materiałów. Salon glamour ma przecież emanować luksusem. Najlepszym rozwiązaniem jest drewno, szkło i stal, koniecznie z połyskiem. Raczej należy unikać bambusa, wikliny i współczesnych mebli z plastiku.
Na obicia, zasłony lub dywany wybierz miękkie, przytulne materiały. Dobry będzie plusz lub gruba bawełna, atłas, żakard oraz tkaniny o długim włosiu. Do glamour nie pasuje za to len ani płótno, wystrzegaj się też poliestru.
Wybierając dodatki, unikaj imitacji. Lepiej urządzić salon z mniejszą ilością mebli i dodatków, ale w najwyższej jakości, niż posiłkować się elementami imitującymi bogactwo.
Kolory
Tu nie ma jednoznacznej zgody. Salony w stylu glamour zazwyczaj urządzane są w jasnych tonacjach, z przewagą bieli, szarości i beżu. Dużo jest złota i srebra. W tej klasycznej wersji monochromatyczność rozpraszają nieliczne kolorowe dodatki: obicie fotela, obraz, kwiaty.
Glamour lubi jednak współgrać z różnymi stylami, np. art déco. A wówczas wręcz pożądane są wzorzyste tapety, błękitne, turkusowe lub czarne obicia mebli oraz ciemne elementy, np. abażury i czaro-białe zdjęcia.