Posiadanie narkotyków jest w naszym kraju zabronione i – zgodnie z obowiązującą od 29 lipca 2005 roku ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii – podlega karze. Ostateczny wymiar kary dla sprawcy takiego czynu determinowany jest przez szereg czynników, spośród których decydujące okazują się m.in. rodzaj, ilość i cel przeznaczenia substancji zabronionej oraz okoliczności popełnienia przestępstwa. W zależności od wagi nadużycia konsekwencje prawne w sprawach o przestępstwa narkotykowe mogą być naprawdę surowe, dlatego w sytuacji zatrzymania za narkotyki warto zasięgnąć profesjonalnej pomocy prawnej, jakiej może udzielić adwokat (Wrocław). Czego dotyczą przestępstwa narkotykowe i co za nie grozi? Jak wygląda procedura zatrzymania za posiadanie narkotyków? Odpowiedzi na wszystkie istotne pytania znajdziesz w tym artykule.
Przestępstwa narkotykowe – czym są?
Kwestię przestępstw narkotykowych wraz z ich definicją oraz zakresem odpowiedzialności karnej szczegółowo reguluje ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii. Do najczęściej odnotowywanych przestępstw z tej grupy należą:
- posiadanie narkotyków;
- udzielanie innej osobie narkotyków;
- przywóz oraz wywóz narkotyków;
- wytwarzania narkotyków oraz wprowadzanie ich do obrotu.
Co istotne, w katalogu spraw interpretowanych jako przestępstwa narkotykowe znajdują się również czyny zabronione, w przypadku których narkotyki nie stanowią wprawdzie przedmiotu czynności sprawczej, ale mają bezpośredni związek ze sprawą. Są to:
- przestępstwa psychofarmakologiczne (popełniane przez sprawców pozostających pod wpływem narkotyków);
- przestępstwa o charakterze ekonomicznym (ich motywem jest chęć pozyskania środków finansowych lub narkotyków na zaspokojenie nałogu);
- przestępstwa ogólne;
- przestępstwa prohibicyjne (m.in. handel narkotykami).
Kara za posiadanie narkotyków w Polsce
Jak wspomniano, zatrzymanie za narkotyki może skutkować mniejszą lub większą odpowiedzialnością karną. Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy, kto posiada zabronione środki odurzające lub substancje psychotropowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Przy ustaleniu wymiaru kary istotna okazuje się ilość zabezpieczonego narkotyku – w przypadku, gdy jest ona znaczna, sprawcy grozi surowsza kara (od roku pozbawienia wolności do nawet 10 lat). Natomiast w przypadku mniejszej wagi ustawodawca przewiduje karę w postaci grzywny, ograniczenia wolności lub jej pozbawienia do roku.
Procedura policyjna zatrzymania za narkotyki
Sprawa rozpoczyna się od zatrzymania za narkotyki, które niekiedy może być połączone z przeszukaniem mieszkania. Na tym etapie kontakt z adwokatem może być nieco utrudniony, jednak zatrzymany powinien pamiętać, że przysługuje mu bezwzględne prawo do obrony, na mocy którego może żądać kontaktu ze specjalistą. Obrońcę mogą również ustanowić osoby z bliskiego otoczenia sprawcy.
Kolejnym etapem postępowania jest przesłuchanie na policji lub w prokuraturze po uprzednim postawieniu zarzutów. Moment ten ma niejednokrotnie decydujące znaczenie dla sprawy, dlatego w interesie zatrzymanego jest to, aby adwokat (Wrocław) był obecny podczas przesłuchania. Na jego podstawie prokuratura podejmie bowiem decyzje o zastosowaniu (lub nie) środków zapobiegawczych. Dzięki wsparciu doświadczonego adwokata może okazać się, że środki tego typu nie będą konieczne lub tymczasowe aresztowanie zostanie zastąpione przez mniej dotkliwy środek w postaci np. poręczenia majątkowego.
Czy warto brać adwokata w sprawie narkotykowej?
Zatrzymanie za narkotyki należy do poważnej grupy przestępstw, dlatego interwencja adwokata (Wrocław) jest wymagana już na wczesnym etapie postępowania. Im szybciej sprawca zwróci się o profesjonalne wsparcie do specjalisty, tym większa bowiem szansa na skuteczną obronę. Wsparcie doświadczonego adwokata może znacząco odmienić dalsze losy sprawy – jego nadrzędną rolą jest bowiem reprezentowanie interesów Klienta przed organami ścigania i sądem karnym.