Już od dawna wiadomo, że ludzie komunikują się ze sobą nie tylko słowami, ale również ruchami ciała. To, w jaki sposób prezentujemy się z pozoru, może grać istotną rolę zarówno na arenie prywatnej jak i zawodowej. I właśnie o tym drugim typie relacji międzyludzkich nieco dzisiaj opowiemy. Dlaczego komunikacja niewerbalna jest tak ważna? Zaraz się tego dowiesz.
Jak wygląda komunikacja niewerbalna podczas rozmowy o pracę?
Ubiór
Na samym początku należy wspomnieć o ubraniu. Twój ubiór powinien być dostosowany do stanowiska oraz miejsca pracy, w jakim chcesz rozpocząć swoją karierę. Jeżeli wiesz, że wybranej firmie panuje bardziej „luźny” styl ubierania i bycia, nie musisz wysilać się na koszulę, garnitur, czy inne eleganckie ubranie. Unikaj jednak t-shirtów z wyzywającymi napisami oraz grafikami. Nawet w bardzo liberalnym biurze, nie jest to mile widziane. Natomiast w przypadku otoczenia korporacyjnego, zalecane są stonowane kolory – szary, czarny, biały, granatowy lub błękitny (w przypadku koszul).
Pamiętaj aby przyjść w czystych butach. W przypadku kobiet powinny to być buty na niskim lub wysokim obcasie, ale takie, w których są w stanie poruszać się z łatwością. Potknięcie na progu biura może źle zwiastować przyszłej karierze (lub jej braku) w firmie.
Postura
O człowieku dużo może powiedzieć to, w jaki sposób stoi oraz porusza się. Aby pokazać pewność siebie należy pamiętać o wyprostowanych plecach i wypiętej klatce piersiowej. Ręce zwisać wzdłuż ciała, a w przypadku pozycji siedzącej – spoczywać na kolanach lub biurku. Należy unikać pozycji zamkniętej – załżonych na siebie rąk. Mogą one omylnie sygnalizować, że obawiasz się rekrutera i że jesteś osobą lękliwą.
Ważny jest również uścisk dłoni. Nikt nie przepada za przywitaniem z tzw. martwym śledziem. Przywitanie powinno być energiczne, silne (ale nie łamiące rękę) i pokazać, że wiesz, co tutaj robisz. Utrzymuj kontakt wzrokowy.
Mimika twarzy
To jakie emocje wyraża Twoja twarz mogą wiele powiedzieć o tym jak czujesz się w danej sytuacji. Chociaż zachowanie stoickiego spokoju nie zawsze jest możliwe, a rozmowy kwalifikacyjne są często stresującym przeżyciem, postaraj się panować nad swoją mimiką. Komunikacja niewerbalna w tym przypadku, to przede wszystkim odpowiednie dopasowanie wyrazu Twojej twarzy do kontekstu rozmowy. Jeżeli chwalisz się dotychczasowymi osiągnięciami, uśmiechnij się – pokaż że jesteś z siebie dumny/dumna, i że omawiane zadanie przyniosło Ci wiele satysfakcji. Natomiast kiedy rekruter zapyta Cię o wykonanie jakiegoś polecenia, np. przykładowego taska, który jest codziennością w firmie, pokaż swoje skupienie i uwagę. Patrz mu w oczy, mów wyraźnie, jeśli potrzebujesz chwili na zastanowienie, to poinformuj o tym swojego rozmówcę. Możesz np. podnieść głowę i szukać „inspiracji” za oknem czy na suficie. To pokaże Twoją koncentrację i oddanie sytuacji.
Pamiętaj, żeby wierzyć w swoje możliwości i nie zapominać o dobrych manierach. Dotyczą one zarówno kwestii werbalnych jak i komunikacji niewerbalnej. Staraj się kontrolować swoje reakcje emocjonalne, dzięki czemu pokażesz się z najlepszej strony.