Jeśli mieszkasz w bloku i do Twojego mieszkania przynależy balkon, warto zaaranżować tę przestrzeń w taki sposób, aby była dodatkowym metrażem do użytkowania dla domowników. Wiele osób rezygnuje z dopasowania balkonu pod swoje potrzeby, ponieważ czują, że przebywając na nim, nie mają zapewnionej prywatności. Idealnym rozwiązaniem tego problemu jest instalacja markizy na balkonie. To urządzenie pełniące funkcję dodatkowego zadaszenia, dzięki czemu z powodzeniem zapewnia komfort i ochronę przed oczami sąsiadów. Montaż markizy ingeruje w elewację budynku, w związku z tym pojawia się pytanie – czy do instalacji tego sprzętu niezbędne jest pozwolenie wspólnoty mieszkaniowej bloku? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule! Dowiedz się więcej o zaletach oraz formalnościach, które należy spełnić przed montażem markizy balkonowej.
Zalety markizy na balkonie
Rosnąca popularność markiz montowanych na balkonach pokazuje, że coraz więcej właścicieli mieszkań docenia to praktyczne rozwiązanie. Największą zaletą tego urządzenia jest zapewnienie prywatności dla domowników w przestrzeni ich balkonu. Dzięki regulacji kąta nachylenia zadaszenia, możesz skutecznie oddzielić loggię od dworu i wzroku przechodniów oraz sąsiadów. To otwiera zupełnie nowe możliwości aranżacji balkonu – bez problemu przeznaczysz ten dodatkowy metraż na miejsce relaksu wszystkich domowników.
Kolejną zaletą markizy na balkonie jest ochrona przed zbyt intensywnym nasłonecznieniem. Tę cechę z pewnością docenisz szczególnie podczas letnich miesięcy. Materiał, z którego jest wykonana ruchoma część markizy, skutecznie blokuje promienie słoneczne. Zapobiega to nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie balkonu.
Użytkownicy markiz zwracają również uwagę na to, że po montażu tego urządzenia spadła liczba insektów, które przedostają się do ich mieszkań. Zadaszenie tego typu posiada bowiem cechy moskitiery, jednak nie ogranicza w żadnym stopniu widoczności.
Nie sposób pominąć również fakt, że markiza to eleganckie i ponadczasowe rozwiązanie. Jeśli jej wymiary zostały dobrze dobrane, a jakość materiałów, z których jest wykonana, są wysokiej jakości, z pewnością będzie pełnić swoją funkcję przez wiele lat od zakupu.
Markizy balkonowe – przepisy oraz formalności
W związku z tym, że markiza jest montowana na ścianie zewnętrznej budynku, warto zastanowić się nad kwestami formalnymi przed jej instalacją. W Ustawie o własności lokali, opublikowanej w lipcu 1994 r., znajduje się zapis wyjaśniający, że każda ingerencja w elewację wymaga uzyskania zgody wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. Jednak w treści ustawy nie pojawia się słowo markiza, co czasami prowadzi do sytuacji, kiedy regulacje prawne zostały źle zinterpretowane przez czytelnika. Biorąc jednak pod uwagę najważniejsze i jednoznacznie brzmiące zdanie o tym, że każda ingerencja w elewację budynku wymaga uzyskania zgody od wspólnoty mieszkaniowej, zdecydowanie zalecane jest skonsultowanie instalacji markizy przed jej montażem.
Co należy zrobić? Przeważnie wystarczy złożyć wniosek o pozwolenie na montaż markizy na balkonie do wspólnoty lub spółdzielni. Przygotuj się na to, że zarządca może wymagać od Ciebie przedstawienia dodatkowych informacji oraz dokumentów. Najważniejszą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę podczas montażu sprzętu, jest to, aby nie naruszał on przestrzeni innych mieszkańców. Jeśli zarządca stwierdzi, że markiza wystaje poza obrys Twojego balkonu, może podjąć kroki prowadzące do demontażu urządzenia.