Troska o zdrowie psychiczne jest tak samo ważna, jak dbanie o każdy inny aspekt związany z dobrostanem organizmu. Wiele problemów codziennego życia wynika częściowo z nieprzepracowanych doświadczeń. Wywołują one emocje, z którymi nie jesteśmy w stanie poradzić sobie samodzielnie. Świadomość, że dobrostan psychiczny jest elementem, którym warto się zaopiekować, staje się coraz powszechniejsza. Dzięki temu coraz łatwiej jest znaleźć centrum psychoterapii, będące w stanie wesprzeć swoich klientów w zakresie, w jakim tego potrzebują. W jakich sytuacjach psychoterapia może poprawić jakość życia?
Na czym polega psychoterapia?
Psychoterapia jest jedną z form wsparcia psychicznego, polegającą na ścisłej współpracy pacjenta ze psychoterapeutą. Specjalista skupia się na planowanych i świadomych działaniach, które opiera na wiedzy i doświadczeniu. Jest to nie tylko metoda leczenia wielu zaburzeń, ale także pracy nad świadomością samego siebie. Najważniejszym celem, jaki stawia się przed psychoterapią, jest wyeliminowanie lub zmniejszenie cierpienia, wywoływanego przez zaburzony stan psychiczny. W psychoterapii dąży się również do trwałej zmiany sposobu myślenia, działania i reagowania na otaczającą rzeczywistość.
Psychoterapia może mieć charakter serii spotkań zaplanowanych w krótszym lub dłuższym czasie. W centrum psychoterapii odbywają się sesje indywidualne, ale poza nimi dostępne są również spotkania grupowe. Wybór odpowiedniej formy powinien być wspólną decyzją pacjenta i terapeuty.
Psycholog czy psychoterapeuta?
Wsparcie psychoterapeutyczne różni się od tego, którego jest w stanie udzielić psycholog. Jeśli ktoś zastanawia się, czy jego problemy można przepracować w terapii, dobrym rozwiązaniem jest zwrócenie się w pierwszej kolejności do psychologa. Ten zbada nasze potrzeby i podpowie, jaki rodzaj terapii będzie najbardziej odpowiedni. Jednak należy tutaj zauważyć, że nie jest to wymagana ścieżka – do centrum psychoterapii można wejść „z ulicy”, chociaż wcześniejsza konsultacja jest może być pomocna w znalezieniu preferowanego nurtu lub sposobu prowadzenia psychoterapii.
Najważniejszą różnicą między pomocą psychologiczną a psychoterapeutyczną są efekty, które można dzięki nim uzyskać. To dzięki psychoterapii pacjent jest w stanie przepracować mechanizmy, z którymi funkcjonuje, a także doprowadzić do ich zmiany i ostatecznie – do poprawy jakości życia.
Sytuacje, w których warto zwrócić się o pomoc
Oznaką, że warto spotkać się z psychoterapeutą, jest złe samopoczucie psychiczne. Dla wielu osób nadal pozostaje to bariera nie do przeskoczenia, jednak dbanie o swoje zdrowie psychiczne to również skanowanie swoich emocji i – kiedy zaistnieje sytuacja doprowadzająca do pogorszenia nastroju – zwrócenie się po pomoc. Zbyt intensywne odczuwanie emocji, myślenie katastroficzne, wszechogarniające zniechęcenie, niemoc w codziennych aktywnościach – wszystko to wskazuje, że warto sięgnąć po profesjonalną pomoc.